Choď na obsah Choď na menu
 


Obsah -

1.časť -trochu o mačke domácej

2. časť-vznik mačky domácej

 

 

 

 1.časť              Mačka domáca je už niekoľko storočí domistikovaný poddruh mačky divej. Po predkoch zdedila najmä zrak a sluch. Po svojich predkov zdedila najmä dobrý zrak na lov . Mačka domáca bola aj súčasťov vidieckých domov. Mačka žila aj v mestách ,kde bola ohrozená parazitmi . Ale aj chorobám. Ale zase na druhej strane mačka domáca je  tiež obľúbeným domácim zvieratkom.

 

 2.časť             Vznik-mačky domácej mačkovité šelmy patria medzi cicavce ,ktoré sa vyvinuli z plazov . Odhadujeme asi pred 200 miliónmi rokmi. Po vymretí dinosaurov  dostali cicavce dominantné postavenie ,ktoré majú dodnes. Prvé mačkovité zvieratá sa objavili v eocéne pred asi 40 miliónmi rokov. Na rozdiel od ostatných druhov sa vyvíjali rýchlo a už v ďalšom období, v oligocéne, sa podobali dnešným mačkám. Dnes rozoznávame tri rody mačiek: Panthera, Felis a Acinonyx. Panthera sú veľké mačky a máju na spodnej strne jazyka malú  jazylku , ktorá sa voľne pohybuje a môžu vďaka nej vydávať silné zvuky. Felis sú mačky malé, majú pevnú jazylku, nemôžu teda vydávať silné zvuky.Do rodu Acinonyx patrí iba gepard, pretože má pazúry, ktoré sa nedajú úplne zatiahnuť.

 

 

.

 

VYSVETLIVKY

Eocén- Hlavné skameneliny sú numulity. Do eocénu možno zaradiť väčšinu paleogénnych sedimentov na území Slovenska.                                        

Oligocén-

Oligocén je typicky vyvinutý v Parížskej panve, v Nemecku a Maďarsku. Sladkovodné súvrstvia oligocénu sa nachádzajú v severných Čechách, brakické a morské na južnom Slovensku. Koncom oligocénu došlo k vývoju bajkalskej riftovej zóny.